FAQ - najczęściej zadawane pytania

# Czy Grzejki zawierają żel? Czy w celu aktywacji trzeba je „przełamać”? Czy można je wygotować i użyć ponownie?

Nie, nie i nie :) Grzejki zawierają żelazo oraz inne składniki w formie proszku zamkniętego w materiałowym woreczku, a ich działanie zaczyna się samoistnie po wyjęciu z opakowania - zużytych Grzejków nie da się ponownie wykorzystać i należy je wyrzucić.

# Czy Grzejki działają po zamoczeniu?

Tak, ale znacznie gorzej – woda obecna w ogrzewaczu ogranicza powierzchnię na której tlen może wejść w kontakt z pozostałymi reagentami, co spowalnia reakcję.

# Czy Grzejki działają w wodzie?

Niestety nie – do działania Grzejki potrzebują dostępu powietrza. Można je za to z powodzeniem stosować wewnątrz suchych skafandrów do nurkowania (Dry Suit). Niewielką ilość powietrza potrzebną do działania ogrzewacza można dostarczyć do wewnątrz skafandra wprost z regulatora przykręconego do butli, uważając przy tym by nie zaburzyć pływalności.

# Czy Grzejki samoprzylepne można przykleić bezpośrednio do skóry?

Absolutnie nie, nigdy i pod żadnym pozorem. To najprostszy sposób na zafundowanie sobie bolesnych oparzeń.

# Czy Grzejkami można się poparzyć?

Grzejki rozgrzewają się do temperatury zbyt niskiej by wywołać natychmiastowe oparzenia nawet przy bezpośrednim kontakcie ze skórą. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia oparzeń niskotemperaturowych.

# Co to są oparzenia niskotemperaturowe i co zrobić w razie gdyby wystąpiły?

Przy braku ucisku krew przepływająca pod skórą jest w stanie rozprowadzić ciepło od miejsca kontaktu po okolicznych tkankach. Problem pojawia się gdy dociśniemy ogrzewacz do ciała – ściśnięte naczynia krwionośne nie mają wtedy możliwości odprowadzenia ciepła, i tkanki stykające się z ogrzewaczem zaczynają nagrzewać się do szkodliwych temperatur. Po dłuższym czasie mogą wtedy wystąpić oparzenia niskotemperaturowe, których objawami są: zaczerwienienie, swędzenie oraz pieczenie skóry. Oparzenie takie należy natychmiast schłodzić, a gdyby zmiany skórne nie ustępowały, skonsultować z lekarzem.

# Czy Grzejki można stosować u dzieci?

Tak, ale tylko pod nadzorem osób dorosłych – jak wiadomo dzieci potrafią wpaść na pomysły które nie śniły się dorosłym… W szczególności należy uważać na próby zjedzenia folii opakowaniowej, samego ogrzewacza lub jego zawartości – co prawda ogrzewacze są całkowicie nietoksyczne, ale może wystąpić ryzyko zadławienia. Stosowanie ogrzewaczy w kołyskach lub wózkach dziecięcych jest dozwolone ale należy zachować szczególną ostrożność i regularnie sprawdzać czy dziecku nie jest za ciepło – w przypadku zbyt długiego kontaktu z gorącym ogrzewaczem przy braku ruchu mogą wystąpić oparzenia niskotemperaturowe.

# Czy Grzejki można stosować w przypadku ograniczonego czucia i/lub sprawności ruchowej?

Tak, ale należy zachować szczególną ostrożność – zbyt długi kontakt z ogrzewaczem przy jednoczesnym braku ruchu może spowodować wystąpienie oparzeń niskotemperaturowych. W przypadku ograniczonego czucia ciała występuje zwiększone ryzyko takich oparzeń, gdyż swędzenie/pieczenie będące ich objawem może nie zostać zauważone przez użytkownika.

# Czy Grzejki można zabrać do samolotu?

Tak – Grzejki nie stanowią jakiegokolwiek ryzyka pożaru i nie znajdują się na liście przedmiotów zakazanych żadnych znanych nam przewoźników. Przy przechodzeniu przez kontrolę bezpieczeństwa należy zdjąć ogrzewacze – ze względu na wysoką zawartość żelaza Grzejki aktywują wykrywacze metalu co może wywołać konieczność bardziej szczegółowej kontroli osobistej i zmarnować Twój cenny czas. Stosując Grzejki w samolocie należy pamiętać o wykonywaniu regularnych ćwiczeń – bezruch, nie dość że niezdrowy sam z siebie, może zwiększyć ryzyko wystąpienia oparzeń niskotemperaturowych.

# W jakim zakresie temperatur skuteczne są Grzejki?

Grzejki wydzielają ciepło zasadniczo w dowolnych temperaturach występujących w naszym regionie, lecz przy słabej izolacji (cienkie rękawiczki lub buty, nieodpowiedni ubiór) ciepło które wytworzą może nie być wystarczające by skutecznie powstrzymać ekstremalny mróz. Sugerujemy ubieranie się stosownie do temperatury i używanie Grzejków nie tyle do umożliwienia sobie w ogóle wytrzymania na zimnie, a jedynie do zwiększenia komfortu.

# Po sezonie zostało mi kilka opakowań Grzejków – czy mogę je wykorzystać gdy znów zrobi się chłodno?

Tak, Grzejki mogą w odpowiednich warunkach przeleżeć do 3 lat – należy je składować w suchym i zacienionym miejscu. Data ważności jest nadrukowana na opakowaniu ogrzewacza. Poza tym pamiętaj, że nawet poza sezonem zdarzają się chłodniejsze dni i noce – Grzejki idealnie nadają się na camping, żagle czy wyprawy w góry, więc można z nich korzystać okrągły rok.

# Co zrobić ze zużytymi ogrzewaczami?

Zużyte Grzejki oraz ich opakowania można bezpiecznie wyrzucić do śmieci – są one całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla środowiska. Niestety obecna technologia nie pozwala na wytworzenie ogrzewaczy które podlegałyby recyklingowi, lecz pracujemy nad zminimalizowaniem wpływu Grzejków na środowisko.

# Czy Grzejki ulegają biodegradacji?

Niestety nie – obecnie nie ma możliwości wytworzenia Grzejków z materiałów biodegradowalnych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że używanie Grzejków wprowadza do środowiska odpady plastikowe, i póki technologia nie pozwala nam tego zmienić, postanowiliśmy choć w części zrównoważyć nasz wpływ na środowisko przez przekazanie 1% dochodu ze sprzedaży Grzejków na wsparcie organizacji pozarządowych zajmujących się jego ochroną.


Accept

Strona wykorzystuje pliki cookies - zapoznaj się z pełnym opisem ich przeznaczenia oraz funkcjonalności znajdującym się w Polityce Prywatności.